S Plastidipem do vody

Autor: RC.305
Sekce: Tipy a triky
Vydáno dne: 24.07.2013


S Plastidipem do vodyNaše nároky na RC modely jsou čím dál větší. A pokud nestavíme model jenom na poličku a chceme jezdit za každého počasí, určitě narazíme na problém elektroniky a vody. Tady je všeobecně známo, že elektronika a voda se nemusí a nikdy se asi nedočkáme opaku. Musím říct, že za poslední rok se situace hodně zlepšila. Výrobci reflektují naše požadavky a dnes už není nejmenší problém sehnat vodotěsné servo nebo vodotěsný regulátor. To je sice hezké, ale ne vždy to vyřeší naší situaci.

Autor: Richard Tomeček - Originální článek najdete na stránkách Moje RC modely.

Co je to Plastidip

Plastidip je gumový syntetický nátěr, který je extrémně flexibilní, udává se až 400%! Tento nátěr je odolný proti vodě, UV záření, větru, změnám PH, soli, ale má i elektroizolační vlastnosti. Tento gumový nátěr je hodně znám v automobilovém průmyslu, kde se stříkáním tenké vrstvy Plastidipu chrání karoserie a původní lak. Mimo jeho úžasné pružnosti je také teplotně odolný, odolá teplotám v rozmezí -34 až 93 stupňů Celsia. Mezi další jeho skvělé vlastnosti patří velmi dobrá přilnavost na spoustu povrchů, např. kov, guma, dřevo, plast, sklo, kámen a další.

Aplikace Plastidipu má také několik možností. Můžeme použít stříkací pistoli, Plastidip ve spreji, aplikaci Plastidipu štětcem nebo prostým namáčením v plechovce.

Zleva plastidip ve spreji, koupený na E-Bay, koupený u nás a elektrikářská tekutá páska:

S Plastidipem do vody

Přijímače

Jednou z věcí, které potřebuji často utěsnit, je přijímač. Většinou jsou sice v krabičkách, ale i do té se voda dostane. Není problém připojit kabely od regulátoru a serva a celé ponořit do plastidipu, ale často potřebuju odpojit regulátor kvůli nastavení nebo prostě vyměnit servo. Problém jsem vyřešil servo-prodlužkou o délce 10cm a s ní jsem to komplet ponořil do plastidipu a nechal okapat. Ponoření většinou aplikuju 2x-3x. Vždy je potřeba po zaschnutí zkontrolovat, jestli se vrstva plastidipu někde nepropadla a nevznikla tak netěsnost. Tak mám vodotěsný přijímač a nemusím při každém odpojení serva/reglu sundávat vrstvu plastidipu a znovu zadělávat.

Přijímač GR300 z Hobbykingu:

S Plastidipem do vody
Servokabely 10 cm dlouhé na všechny kanály:
S Plastidipem do vody
Finální podoba vodotěsného přijímače:
S Plastidipem do vody

Regulátory

Velmi často se musí utěsnit regulátor. Narozdíl od přijímače není v žádné krabičce a může tak být v přímém kontaktu s vodou. Zatím jsem zkoušel utěsnit tři regulátory: Mambu Monster, Axial AE-2 a Tekin FXR. Tekin je vidět na fotkách níže. Nerozebíral jsem ho a ponořil do plastidipu komplet celý, včetně kabeláže. Axial AE-2 má chladič, který nesmíme uzavřít. Proto se tento regulátor rozebírá a utěsní se pouze elektronika. Ta se po zaschnutí plastidipu vrátí zpět do pouzdra.

Ošetřený regulátor Tekin FX-R:

S Plastidipem do vody
Tekin FX-R těsně po aplikaci plastidipu:
S Plastidipem do vody
Tekin FX-R po aplikaci plastidipu, finální podoba:
S Plastidipem do vody

Serva

Servo je většinou nejníže položená elektronika a nejvíce tak náchylná na kontakt s vodou. Aplikace plastidipu je tady naprosto stejná. Buď nanáším špejlí nebo celé servo ponořím, podle toho, o jaké servo se konkrétně jedná. U serv je potřeba pohlídat dvě věci. První z nich je tisícihran, na který se nasazuje páka serva. Toto místo nikdy neutěsníme na 100%, proto servo před aplikací plastidipu rozeberu a do míst okolo tisícihranu nacpu maximum vazelíny. Dalším úskalím u serva může být jeho tělo. U silných výkonných serv může tělo serva sloužit zároveň jako chladič. Pak je jeho prostředná část z kovu, aby dobře odvádělo teplo. Tato kovová část se pak nesmí uzavřít plastidipem. Ten má mimojiné i tepelné izolační vlastnosti a mohlo by tak dojít k přehřátí motoru v servu a jeho zničení. Poslední dobou serva nepotápím celá, ale zadipuju to pouze v místech, kde se krabička rozebírá. Praxe ukázala, že to naprosto stačí.

Tři různé způsoby aplikace plastidipu na serva:

S Plastidipem do vody
S Plastidipem do vody
S Plastidipem do vody

Závěrem

Plastidip je už dlouho mým nepostradatelným pomocníkem nejen v modelařině. Už i v domácnosti se těšíme jeho výborných vlastností a zase jsem byl jednou pochválený s uznáním, že ty moje krámy občas k něčemu jsou.

Plastidip se vyrábí v mnoha barvách a v různých baleních. Mám za sebou desítky aplikací plastidipu a nejvíce se mi osvědčil plastidip v kovové plechovce. Ve sprejové formě je sice víc tekutý a dostane se tak lépe do všech skulinek, zase je poměrně velká ztráta tím, že se stříká všude okolo, Můj balkón by mohl vyprávět. :D Plastidip z EBay byl sice fajn, ale plastová víčka špatně těsnila a po pár týdnech dost zásadním způsobem zhoustnul. Samozřejmě se to dá řešit. I u nás se dá bez problému zakoupit ředidlo a hustý plastidip tak naředit zpět na správnou hustotu.

Všechna elektronika, na kterou jsem aplikoval plastidip, prošla vodním testem a pokud už dnes nemaká, určitě neodešla kvůli kontaktu s vodou... :)

--- Konec originálního článku ---

Komentář (Michal Nováček)

Richardův článek je pěkným a praktickým shrnutím aplikace plastidipu v modelářské elektronice. Vhodně tak doplňuje tematické vlákno na fóru RC4x4.cz, které se věnuje zkušenostem RC automodelářů s upravováním, zatěsňováním a chráněním elektroniky vůči vodě.

Ještě bych doplnil poznámku o vodotěsných servech, regulátorech a další modelářské elektronice. Je třeba rozlišovat, zda se jedná o voděodolný (water-resistant) nebo vodotěsný (watertight, waterproof) výrobek. V prvém případě se voda může do výrobku dostat, přičemž elektronika je obvykle chráněná nějakým voděodolným lakem. V druhém případě by se voda do výrobku dostat neměla.

------------------------------------------

- Fotografie - MojeModely.cz -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje