Pokus o vyčištění karoserie Jeep JK Mud Slinger od New Bright

21.10.2011  |  Rubrika: Tipy a triky  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 20607x  |  Komentářů: 0
Jeep JKPřed nedávnem se v Tescu objevily RC modely aut od populární čínské firmy New Bright, která nám autíčkářům často slouží jako zdroj kastlí pro expediční káry. Když pominu provedení kastlí, které jsou obvykle velmi pěkné včetně interiéru, jde o typicky hračkový podvozek s neproporcionálním dvoukanálovým řízením, který nějak jezdí dopředu a dozadu a mizerně zatáčí, jestli se tomu tak dá říkat. Víc o podvozku opravdu psát netřeba, snad jen vyndat motorky, ozubená kolečka, elektroniku, kola, pár dílů a šroubky, můžou se na něco ještě hodit a zbytek do popelnice. Jednou z kastlí mezi RC modely aut dostupných v Tescu byl (možná ještě je) Jeep JK v měřítku cca 1:8.

Jeep JK Mud Slinger New BrightMenším (nebo větším?) problémem je, že zmiňované modely jsou ze série nazvané Mud Slingers. Znamená to fakt, že kastle je hlavně zepředu důkladně usviněna hnědou barvou, představující bláto a sajrajt (mud). Chtěl bych touto cestou firmě New Bright vzkázat, že si zbytečně přidělává práci, protože blátíčko jsme si schopni obstarat sami, navíc pravé a často i v podstatně větším množství :) Tím ovšem neříkám, že by kastle, tak jak je, nešla použít. Jen ten, kdo by chtěl kastli přelakovat podle sebe nebo třeba rozsvítit přední světla, má o další práci postaráno.

Jelikož jsem se k jedné kastli Jeep JK taky dostal (a jeden, možná dva kolegové mne kvůli tomu teď nemají rádi :) ... vysvětlím na konci), zkusil jsem, jestli by šla hnědá barva z kastle vyčistit. Někde na diskuzích jsem narazil na doporučení týkající se odstraňovače barvy Agama Purisol a tak jsem jej zakoupil k vyzkoušení.

Karoserie Jeep JK New Bright

Purisol by se měl dle návodu na lahvičce nanést na místo, kde chceme odstranit barvu. Nechá se pár minut působit, barva by měla zvrásnit a začít se loupat. Zbytky barvy se odstraní kartáčkem a opláchnou vodou - tolik k "teorii". Praktická a první důležitá zkušenost je pořádně větrat! Purisol smrdí jak zkažený Balakryl (tak mi to přišlo) a to intenzivně. Jak tedy dopadlo jeho použití u Jeepa?

Následující fotka ukazuje místo, kde jsem vykonal zkoušku Purisolu:

Karoserie Jeep JK New Bright
Na část haubny jsem jej namatlal štětečkem a nechal chvíli působit. Již při matlání hnědá barva velmi lehounce pouštěla a tak jsem si říkal, to by mohlo jít. Po několika minutách barva však nejevila snahu vrásnět a loupat . Tak jsem vzal kus toaleťáku a zkusil barvu setřít. Šlo to, ale ne dokonale. Zkoušel jsem nanést Purisol na ono místo několikrát, při tom jsem jej nechal působit různou dobu. Chce to ale stírat, než úplně zaschne - zaschnutí nevede k ničemu. Výsledek po cca 15-20 minutách práce byl tento:
Karoserie Jeep JK New Bright
Ty zbylé hnědé fleky prostě nechtějí jít dolů - asi nějaká kvalitní hnědka. Pokud to shrnu, lepší to je asi opatrně vzít jemným šmirglem, pokud někdo nepotrefí na odbarvovač, který si s tím poradí, pokud vůbec.

Purisol jsem vyzkoušel i na bílý nápis New Bright na předním skle. Nebyl jsem si jistý, jestli to průhledný plast nepoškodí, ale jde v podstatě o rovný a tedy dobře nahraditelný díl. Opět jsem Purisol namatlal štětečkem, přičemž bílá barva nápisu začala okamžitě vrásnět, matlat se a stékat:

Karoserie Jeep JK New Bright
A toto je výsledek - nápis je pryč a přední "sklo" je relativně čisté - i nadále na něm zůstaly malinké hnědé tečky. Aspoň nějaký úspěch:
Karoserie Jeep JK New Bright
Ještě jsem vyzkoušel vyčistit Purisolem jeden přední reflektor. Zde jsem Purisol aplikoval asi 5x a výsledek nic moc... zase ta hnědka:
Karoserie Jeep JK New Bright

Nyní již doufám chápete, proč se článek jmenuje "Pokus o...". No, aspoň jsem si vyzkoušel Purisol a i přes úspěch pouze částečný to vypadá, že jde jinak o použitelný kus chemie. Dobré je, že nemlží průhledné plastové díly, tedy ty na kastlích New Bright. Purisol se dá běžně zakoupit v modelářských prodejnách, třeba v MPM, u Pecky, atd. Má obsah 28ml a stojí okolo 50,- kaček.

Pár rozměrových údajů ke kastli:
Rozvor - 340 mm
Šířka - 230 mm
Délka - 530 mm (přední nárazník - zadní rezerva)
Výška - 160 mm

Málem bych zapomněl na tu story o kolezích a kastli. Jeden kolega si ji zakoupil v Tescu za plnou cenu (tedy těch cca 1800,-, pochopitelně kastlí myslím celé auto) pro svůj RC samohyb, který dává pomalu dohromady. Druhý kolega o kastli také uvažoval, ale nakonec si řekl ne. Jel do Tesca na nákup, tak jsem jej poprosil, zda by mi jí nekoupil. Při placení u pokladny došlo na řeč o nějakých slevových kupónech, přičemž pokladní někde nějaký vylovila, takže kastli mám o 20% laciněji :) Tož první kolega byl samozřejmě lehce rozladěn a druhý říkal, kdybych to věděl, tak ji koupím sobě. No, občas trocha štěstí sedne i na... :)

- Fotografie - Michal Nováček, Milo -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 14  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
Jeep JK New Bright Mud Slinger Agama Purisol

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Graupner Fun Racer
Fun Racer v novém laku a s obtisky.
Počet zobrazení: 4435
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 324
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov