Přehled modelářských silových konektorů

16.03.2012  |  Rubrika: Elektronika  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 62996x  |  Komentářů: 5
KonektoryTento přehled mapuje historickou i současnou situaci týkající se modelářských silových konektorů. Silovými konektory se rozumí konektory pro připojování a propojování akumulátorů, elektronických regulátorů, motorů, napájecích obvodů či rozvodů nejen u RC modelů. Nemusím snad zdůrazňovat, že výběr odpovídajících, správně dimenzovaných a spolehlivých konektorů je jednou ze stěžejních podmínek bezchybného fungování vašich modelů a případných dalších aplikací.

Úvodem k přehledu několik důležitých poznámek:

  • Údaje o konektorech byly získávány z internetu ze širokého okruhu zdrojů, ať už z různých modelářských fór, od výrobců, distributorů, prodejců a v neposlední řadě i individuálních stránek modelářů.
  • Největším problémem je získat relevantní informace týkající se hlavně proudové zatížitelnosti konektorů. Zde jsem hlavně porovnával a sumarizoval opravdu nemnohá měření konektorů provedená samotnými modeláři, údaje výrobců a často přiohnuté údaje prodejců. S tímto na paměti k údajům proudové zatížitelnosti konektorů prosím přistupujte.
  • Obrázky gold konektorů berte víceméně jako ilustrační. Výrobců těchto konektorů je opravdu mnoho a tím pádem i rozmanitost typů je veliká. Kromě průměru se konektory liší rozměry, délkou aktivních (styčných) ploch, provedením či absencí pružných částí konektoru, kvalitou a přesností zpracování a pozlacení, atd. Toto vše má na proudovou zatížitelnost velký vliv.
  • Přehled bude průběžně doplňován o případné novinky či opomenuté typy konektorů, obsažené informace budou pokud možno aktualizovány. Budu též vděčen za jakýkoliv podnět z vaší strany.

Přehled modelářských silových konektorů

KonektorObrázekPopis
Gold 0,8 mmGold konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 8 - 12 A

Gold 1,8-2 mmGold konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 20 - 25 A

HXT gold 2,3 mmHXT gold konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 25 - 30 A

MP Jet gold 2,5 mmMP Jet konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 50 A

Firma MP Jet vyrábí kvalitní konektory s těmito průměry: 1,8mm (do 20A); 2,5mm (do 50A); 3,5mm (do 80A); 4mm (do 120A); 5mm (do 250A); 5,5mm (do 300A); 6mm (do 300A)

Gold 3 mmGold konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 40 - 50 A

Gold 3,5 mmGold konektorGold konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 50 - 60 A

Gold 4-4,5 mmGold konektorGold konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 60 - 80 A

Gold 5-5,5 mmGold konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 80 - 120 A

Gold 6-6,5 mmGold konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 120 - 160 A

Gold 8 mmGold konektorKonektor typu banánek / zdířka. Pro minimální elektrickou ochranu konektoru je nutné použít tepelně smrštitelnou izolační trubičku.

Proud: 160 - 250 A

EC2EC2 konektorKonektor používá 2 mm gold bullet konektory. Díky tvaru těla konektoru se nedají omylem otočit. Obvyklá barva těla konektoru je modrá.

Proud: 20 - 25 A

EC3EC3 konektorEC3 konektorKonektor používá 3,5 mm gold bullet konektory. Díky tvaru těla konektoru se nedají omylem otočit. Obvyklá barva těla konektoru je modrá.

Proud: 50 - 60 A

EC5EC5 konektorEC5 konektorKonektor používá 5 mm gold bullet konektory. Díky tvaru těla konektoru se nedají omylem otočit. Obvyklá barva těla konektoru je modrá.

Proud: 80 - 120 A

ST (Super Tigre)ST konektorST konektorKonektor firmy Super Tigre. Používá 3,5 mm gold bullet konektory. Díky tvaru těla konektoru se nedají omylem otočit. Obvyklá barva těla konektoru je červená.

Proud: 50 - 60 A

Castle Creations 4mmCastle Creations 4mm konektor polarizovanýKonektory známého dodavatele velmi kvalitních regulátorů a motorů. Barva světle zelená.

Proud: 75 A

Castle Creations 6,5mmCastle Creations 6,5mm konektor polarizovanýKonektory známého dodavatele velmi kvalitních regulátorů a motorů. Barva světle zelená.

Proud: 200 A

XT30XT30 konektor - samec a samiceKonektor je vhodný pro silové rozvody menších RC modelů s odběrem do 25A, typicky pro připojení pohonného akumulátoru. Tělo konektoru je z nylonu, válcové kontakty o průměru 2mm jsou pozlacené.

Proud: 15-25 A

XT30 PCBXT30 PCB konektorKonektor je určený k zapájení do desek plošných spojů. Válcové kontakty o průměru 2mm jsou pozlacené.

Proud: 15-25 A

XT30-WXT30-W konektorKonektor s 90° kontakty je určený k zapájení do desek plošných spojů s možností mechanické fixace. Válcové kontakty o průměru 2mm jsou pozlacené.

Proud: 15-25 A

MR30MR30 konektorKonektor se třemi kontakty je určen pro silové rozvody menších RC modelů, zvl. pro připojení střídavých elektromotorů. Válcové kontakty o průměru 2mm jsou pozlacené. Krytky pájecích špiček vodičů mají tmavošedou barvu.

Proud: 30 A

MR30PBMR30PB konektorKonektor se třemi kontakty je určen pro silové rozvody menších RC modelů, zvl. pro připojení střídavých elektromotorů. Je uzpůsoben k zapájení do desek plošných spojů. Válcové kontakty o průměru 2mm jsou pozlacené.

Proud: 30 A

MR30PWMR30PW konektorKonektor se třemi 90° kontakty je určen pro silové rozvody menších RC modelů, zvl. pro připojení střídavých elektromotorů. Je uzpůsoben k zapájení do desek plošných spojů. Válcové kontakty o průměru 2mm jsou pozlacené.

Proud: 30 A

XT60XT60 konektorXT60 konektorKvalitní konektor, populární alternativa k Deans a Traxxas konektorům. Spolehlivě drží spojený a přitom se poměrně snadno rozpojuje. Díky tvaru těla jej nelze omylem otočit. Výhodou jsou kryté 3,5 mm bullet kontakty u samce i samičky. Tělo konektoru je z nylonu, obvyklá barva je žlutá. Tyto konektory hojně osazuje ke svým nabízeným produktům (nabíječky, akumulátory) populární e-shop Hobbyking.

Proud: 60 A

XT60U
XT60U connector
Inovovaný konektor XT60. Úpravou těla bylo dosaženo menších rozměrů a hmotnosti při zachování vzájemné kompatibility.

Proud: 60 A

XT60 PCBXT60 PCB konektorKonektor XT60 určený k zapájení do desek plošných spojů.

Proud: 60 A

XT60+ (plus)XT60+ konektorVarianta konektoru XT60 má upravenou zadní část těla, uzpůsobenou pro uchycení krytky pájecích špiček vodičů.

Proud: 60 A

XT60-LXT60-L konektor - samec, samice a krytkaVarianta konektoru XT60 je vybavena, podobně jako typ XT60+, krytkou pájecích špiček vodičů. Samec konektoru je opatřen nálitky-oušky, které jej umožňují mechanicky fixovat pomocí šroubů k pevné podložce. Dále je opatřen pojistnou západkou, zabraňující náhodnému rozpojení konektorů.

Proud: 60 A

MT60MT60 konektorMT60 konektorTřípólová varianta populárního konektoru XT60. Díky zámku jej nelze omylem otočit. Kryté 3,5 mm bullet kontakty u samce i samičky. Tělo konektoru je z nylonu, obvyklá barva je žlutá.

Proud: 60 A

XT90XT90 konektorXT90 konektorVětší a silnější bratříček konektoru XT60. Kryté 5 mm bullet kontakty u samce i samičky. Tělo konektoru je z nylonu, obvyklá barva je žlutá.

Proud: 90 A

XT90-SXT90-S anti spark konektorSamice konektoru XT90 vybavená obvodem Anti Spark pro zamezení elektrického výboje vznikajícího při připojování akumulátorů k rozvodům s velkokapacitními kondenzátory, typicky u regulátoru. Kryté 5 mm bullet kontakty. Tělo konektoru je z nylonu, obvyklá barva je žlutá.

Proud: 90 A

AS150AS150 Anti Spark konektorKonektor vybaveny obvodem Anti Spark pro zamezení elektrického výboje vznikajícího při připojování akumulátorů k rozvodům s velkokapacitními kondenzátory, typicky u regulátoru. 7 mm bullet kontakty.

Proud: 170 A, špičkově 200 A

XT150XT150 konektorXT150 konektorKonektor používá 6 mm gold bullet konektory. Díky tvaru těla konektoru se nedají omylem otočit. Tělo konektoru je opatřeno zámkem a drážkou, takže si můžete složit konektor dle potřeb. Obvyklá barva těla konektoru je černá, červená a modrá.

Proud: 120 - 150 A

XT150 konektor
Hobbico Star PlugHobbico Star PlugHCAM4001 - 1 pár (samec/samice)
HCAM4010 - 2x samec
HCAM4020 - 2x samice
HCAM4021 - 4x samice

Proud: 60 A

Deans T Ultra PlugDeans T-konektorDeans T-konektorWSDM3001 (pár)
Velmi rozšířené a kvalitní americké konektory pro široké použití. Jsou typické svým plochým provedením kontaktů s perkem, které jsou vůči sobě kolmé - odtud T-konektor. Hůře se rozpojují, těla originálních konektoru jsou hladká. Obvyklá barva těla je hnědočervená. Pozor na nekvalitní čínské kopie.

Proud: 60 A

Deans Micro PlugDeans konektorWSDM3004
Vhodný pro napájecí obvody malých modelů, apod.

Proud: 10 A

Deans Micro PlugDeans konektorDeans konektorWSDM3007
Polarizovaný konektor, vhodný pro napájecí obvody malých modelů, apod.

Proud: 10 A

Deans Micro PlugDeans konektorWSDM3003
Vhodný pro napájecí obvody malých modelů, apod.

Proud: 10 A

Deans Micro PlugDeans konektorWSDM3015
Vhodný pro napájecí obvody malých modelů, apod.

Proud: 10 A

HPI (Losi) MiniHPI konektorHPI konektorPoužívá se v napájecích obvodech malých modelů aut (1/18 a menší) a motorek. Dostupný v několika barvách - bílá, černá, červená, žlutá.

Proud: 10 A

Servo konektorJR konektorJR konektorPlatí pro JR / Hitec, Futaba a nepolarizovaný konektor.
Modelářský servo konektor se v silových obvodech občas používá pro napájení přijímačů, různých RC elektronických modulů, apod. Obvyklá barva černá.

Proud: 3 A

Nepolarizovaný konektor
Počítačový konektor
JR / Hitec konektor
JR konektor
Futaba konektor
Futaba konektor
JSTJST konektorJST konektorNejčastější použití pro napájení přijímačů, různých RC elektronických modulů, velmi malých modelů, apod. Občas označován jako BEC konektor. Samcem jsou často opatřeny bateriové klece (držáky). Obvyklá barva červená.

Proud: 5 A

Losi MicroLOSI konektorPoužívá se v napájecích obvodech u nejmenších Losinek.

Proud: 2 - 3 A

MPXMPX konektorMPX konektorPoužívá se hlavně v leteckém modelářství pro propojování napájecích okruhů a serv. Má celkem 6 kontaktů. Při paralelním propojení tří kontaktů zvládne cca 30A. Obvyklá barva tyrkysově zelená.

Proud: (1 kontakt) 10 A

Tamiya JB/JS bullet 3,9 mmTamiya konektorTamiya konektorJB - samec, JS - samice
V modelářství se používá hlavně na motorových kabelech lacinějších regulátorů a napájecích kabelech stejnosměrných motorů. Nevýhodou je rychlé ochození kontaktů, vedoucí ke špatnému kontaktu či jeho opálení. Náročnější na častější kontrolu a údržbu.

Proud: 20 - 30 A

Tamiya (Molex)Tamiya konektorTamiya konektorJeden z nejrozšířenějších konektorů díky tomu, že jej Tamiya již desítky let dává do svých modelů. Díky tvaru těla konektoru jej nelze omylem otočit, samec a samice jsou k sobě fixovány pomocí pružné západky. Výhodou je i zatím stále široká dostupnost akumulátorů opatřených těmito konektory. Nevýhodou je rychlé ochození kontaktů, vedoucí ke špatnému kontaktu či jeho opálení. Náročnější na častější kontrolu a údržbu. Obvyklá barva viz obrázek - mléčně bílá a mírně průhledná.

Proud: 15 - 20 A (!)

Tamiya Mini (Molex)Tamiya konektorTamiya konektorPoužívá se u menších modelů a u airsoftových zbraní. Díky tvaru těla konektoru jej nelze omylem otočit, samec a samice jsou k sobě fixovány pomocí pružné západky. Nevýhodou je rychlé ochození kontaktů, vedoucí ke špatnému kontaktu či jeho opálení. Náročnější na častější kontrolu a údržbu.

Proud: 10 A

Traxxas High-Current 1st Gen.Traxxas konektorTraxxas konektorKvalitní konektor, kterými opatřuje své RC modely známý americký výrobce Traxxas. Konektor je typický plochým provedením kontaktů. Díky tvaru plastového těla konektoru se nedá otočit - zapojit špatně. Rozpojování usnadňují drážky na povrchu těla konektoru. Obvyklá barva je černá.

Proud: 60 A

Průřez konektorem

Traxxas konektor

Traxxas High-Current 2nd Gen.Konektor pro NiMH aku
Traxxas High-Current 2nd Gen. Connector - NiMH
Konektor pro 2S/3S LiPo
Traxxas High-Current 2nd Gen. Connector - 2S/3S LiPo
Konektor pro 4S LiPo
Traxxas High-Current 2nd Generation Connector - 4S LiPo
Kvalitní konektor druhé generace od firmy Traxxas. Konektor má ploché provedení kontaktů. Díky tvaru plastového těla se nedá otočit - zapojit špatně. Barva konektoru je černá. Může obsahovat pomocné kontakty integrované do těla konektoru a určené pro balancování článků akumulátorů. Používá se pouze u Traxxas výrobků v rámci systému iD; není volně v prodeji.

Proud: 60 A

Průřez konektorem

Traxxas High-Current 2nd Gen. Connector - cut view
Traxxas High-Current 2nd Gen. Connector - cut view

Astro Zero LossAstro konektorAstro konektorKonektor firmy AstroFlight nabízený ve variantě se dvěmi (typ 525) nebo třemi (typ 521) kontakty o průměru 2,5 mm. Dvoukontaktová varianta se díky tvaru plastového těla konektoru nedá otočit - zapojit špatně. Obvyklá barva je černá.

Proud: 50 A

Jeti Anti SparkJMS-ASC4
Konektor Jeti JMS-ASC4
JMS-ASC5
Konektor Jeti JMS-ASC5
JMS-ASC8
Konektor Jeti JMS-ASC8
Anti Spark konektory jsou určeny k propojení mezi pohonným akumulátorem a elektronickým regulátorem. Jsou opatřeny obvodem pro omezení nabíjecího proudu do kondenzátorů regulátoru a tím zamezují vzniku elektrického výboje při zapojení. Tím se prodlužuje životnost konektoru ve smyslu počtu připojení a zvyšuje spolehlivost spojení.

Proud:
JMS-ASC4 - 4 mm - 75 A
JMS-ASC5 - 5,5 mm - 150 A
JMS-ASC8 - 8 mm - 300 A

Jeti konektor

Anderson (AMP, Sermos) Power PoleAnderson konektorAnderson konektorTento typ konektoru je velmi populární a hojně používaný zvl. v USA v mnoha různých elektronických a průmyslových aplikacích. Konektor je dostupný v několika velikostech dle požadované proudové zatížitelnosti (15 až 700 A). Plastové tělo konektoru má po obvodě drážky a zámky - můžete si tak sestavit konektor dle potřeby. Modeláři obvykle používají typy PP15, PP30 a PP45 o velikosti cca 25 mm.

Proud: dle provedení kontaktů
typ PP15 15 A; typ PP30 30 A; typ PP45 45 A

Anderson konektor
Speed Passion 5 mm Ultra High active powerSpeed Passion konektorSpeed Passion konektorDvoupólový - 2P motor connector
Třípólový - 3P motor connector
Konektor od známého výrobce motorů a regulátorů Speed Passion. Vyznačuje se vzájemnou fixací konektorů pomocí široké západky.

Proud: 60 A

Speed Passion konektor
Venom Universal Plug SystemVenom Plug SystemVenom Plug SystemVýměnný systém konektorů od firmy Venom. Základem systému je samice, do které se zasunují převodní konektory pro čtyři typy konektorů - EC3, Deans, Traxxas a Tamiya. Obě části jsou zajištěny bočními západkami.

Proud: 40 A

Venom Plug System
Venom Power PlugVenom konektorTento konektor je tu jako taková zajímavost. V roce 2007 o něm proběhla informace americkými RC fóry, ale reakce byly spíše negativní. Konektor s postříbřenými kontakty byl zřejmě zazděn inzerovanou nesmyslně vysokou cenou, cca 4x vyšší než u Deans.

- Zdroj - Internet :) - fóra RC Universe, RC Groups, Icare, Traxxas, Speed Passion, Molex, Jeti, Gerd Giese a další... -

- Fotografie - Google :) -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 99  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
RC model napájecí konektor power connector gold XT MT EC Jeti

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Expedice "První sníh" 27.11.2010 - 21
Expedice
Počet zobrazení: 4092
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 327
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov